Milí členové a příznivci brněnského VKH!


Jak už bylo veřejně oznámeno, prezenčně i na Facebooku, k 1. máji, po stylově dlouhé době pěti let, dochází k výměně na místě vysokoškolského kaplana při brněnském VKH. Stoprocentní loučení se by nebylo úplně na místě, protože se v měsíci květnu velmi pravděpodobně ještě budeme moci potkat na některých bohoslužbách, oficiální datum změny je nicméně nejlepší příležitostí napsat oficiální rozloučení (ono by se, pravda, dalo i natočit, ale ani koronavirus ve mně zatím neprobudil schopnost ani touhu stát se youtuberovým influencerem...).

Rád bych tedy tímto vyjádřil vděčnost Pánu Bohu i mému nástupci, že mě k prominentnímu brněnskému „vékáháčku“ poslali (otec Josef Stuchlý z pozice tehdejšího provinciála české jezuitské provincie) a alespoň mírně tak zpomalili proces mého stárnutí. Mimochodem, někdejšímu působení otce Josefa vděčím(e) i za trvalou přítomnost otce Jana Pacnera a sester vincentek v našem společenství. Děkuji také všem pěti studentským radám, které jsem měl možnost zažít a doprovázet, dobrovolníkům, otci Janovi, sestrám vincentkám Janě, Františce a Kristýně, scholám i vám všem ostatním za ukázkovou spolupráci a neobyčejně milé společenství. Vidět obětavost, elán, tvořivost a navíc i rozumnost tolika mladých lidí najednou je vskutku občerstvující a jsem si dobře vědom toho, že jen málo kolegů kněží takovouto možnost má. Děkuji i za modlitby, prosím o ně i nadále a ze své strany je sám slibuji.
 
Radost z času stráveného v Brně samozřejmě mírně kalí fakt, že poslední více než rok se toho kvůli pandemii mimo internet víc nedělo, než dělo, a že otci Josefovi nepředávám tak naplněný kostel, jak jsem ho přebíral. Budoucnost snad bude opět růžová, jistě i díky novým podnětům ze strany nového kaplana; úplně "normální" poměry, kdy se člověk v blízkosti ostatních cítí beze zbytku dobře a bezpečně a kdy se lze scházet dle libosti a bez jakýchkoliv omezení, ale nejspíš hned tak nenastanou a jsem opravdu rád, že jsem ještě stihl zažít i vékáháčko „předcovidové“...


Jelikož přecházím na Svatý Hostýn, kde 1. května oficiálně začíná poutní "sezóna", přidávám též pozvání na toto i po kůrovcové kalamitě krásné místo, které už ostatně velká část z vás zná, a malou reklamu ve formě tohoto pořadu z archivu TV Noe. Prvních pět minut je povinných, zbytek dle zájmu.:) Kéž Pán Bůh dá a epidemiologická situace už napříště nebude ani početnějším návštěvám bránit.

Přeji vám všem úspěšná studia, dobré zaměstnání i naplněný osobní život. To třetí, nejdůležitější, pak přeji především v onom nejvyšším slova smyslu.

A protože jsem díky koronaviru měl více prostoru probírat se hudebním světem, podělím se na závěr, podobně jako ve velikonočním přání, o pár hudebních inspirací. Dobrá sluchátka vítána. Ta druhá píseň pochází z alba After All These Years (Po všech těchto letech), což je docela příhodné.
 
 


Ať vám Pán žehná a Panna Maria provází svou přímluvou!

P. Ladislav Nosek SJ